Program Chairs

  • Holger Giese (Hasso Plattner Institute, University of Potsdam, Germany)
  • Barbara Koenig (University of Duisburg-Essen, Germany)

Publicity Chair

  • Leen Lambers (Hasso Plattner Institute, University of Potsdam, Germany)

Program Committee

  • Luciano Baresi (University of Milano, Italy)
  • Paolo Baldan (University of Padova, Italy)
  • Paolo Bottoni (University of Rome La Sapienza, Italy)
  • Andrea Corradini (University of Pisa, Italy)
  • Juan de Lara (Autonomous University of Madrid, Spain)
  • Rachid Echahed (CNRS, Laboratoire LIG, France)
  • Gregor Engels (University of Paderborn, Germany)
  • Claudia Ermel (Technical University of Berlin, Germany)
  • Reiko Heckel (University of Leicester, UK)
  • Frank Hermann (University of Luxembourg, Luxembourg)
  • Hans-Jörg Kreowski (University of Bremen, Germany)
  • Leen Lambers (Hasso Plattner Institute, University of Potsdam, Germany)
  • Tihamér Levendovszky (Vanderbilt University, USA)
  • Fernando Orejas (Technical University of Catalonia, Spain)
  • Francesco Parisi-Presicce (University of Rome La Sapienza, Italy)
  • Detlef Plump (University of York, UK)
  • Arend Rensink (University of Twente, The Netherlands)
  • Leila Ribeiro (Federal University of Rio Grande do Sul, Brazil)
  • Andy Schürr (Technische Universität Darmstadt, Germany)
  • Pawel Sobocinski (University of Southampton, UK)
  • Gabriele Taentzer (University of Marburg, Germany)
  • Pieter Van Gorp (Technical University of Eindhoven, The Netherlands)
  • Dániel Varró (Budapest University of Technology and Economics, Hungary)
  • Albert Zündorf (University of Kassel, Germany)

Steering Committee

  • Michel Bauderon (Bordeaux, France)
  • Paolo Bottoni (Roma, Italy)
  • Andrea Corradini (Pisa, Italy)
  • Hartmut Ehrig (Berlin, Germany)
  • Gregor Engels (Paderborn, Germany)
  • Reiko Heckel (Leicester, UK)
  • Dirk Janssens (Antwerp, Belgium)
  • Hans-Jörg Kreowski (Bremen, Germany)
  • Ugo Montanari (Pisa, Italy)
  • Mohamed Mosbah (Bordeaux, France)
  • Manfred Nagl (Aachen, Germany)
  • Fernando Orejas (Barcelona, Spain)
  • Francesco Parisi-Presicce (Roma, Italy)
  • Rinus Plasmeijer (Nijmegen, The Netherlands)
  • Detlef Plump (York, UK)
  • Leila Ribeiro (Federal University of Rio Grande do Sul, Brazil)
  • Andy Schürr (Darmstadt, Germany)
  • Gabriele Taentzer (Marburg, Germany)